TÁMOP-3.1.7-11/2-2011-0538.
Víz Világnapja "margójára"
2013. március 22.

Érdekesség és információ a vízről, vízhasználatunkról:

Tudta, hogy mit jelent a vízlábnyom?

 
 

Az Élő bolygó jelentésben újonnan bevezetett vízlábnyom megmutatja, hogy az egyes nemzetek lakói mennyi édesvizet használnak fel, beleértve azt is, hogy az életszínvonaluk biztosításához indokolt termékek előállításához hány liter víz szükségeltetik. Átlagosan egy ember 1,24 millió liter édesvizet fogyaszt évente, amivel egy olimpiai úszómedencét félig meg lehet tölteni. Miközben jelenleg körülbelül 50 ország küzd vízhiánnyal, az Egyesült Államok lakói átlagosan 2,48 millió liter vizet fogyasztanak évente.

A listán szereplő 150 országból fejenként évi 619 ezer liter vízfogyasztással Jemen áll az utolsó, legtakarékosabb helyen. Magyarország a 126. helyen található évi 750 ezer literrel. A klímaváltozás következtében egyre nagyobb gondot okozhat a víz és az energia hiánya.

WWF.hu
Részletek a WWF.hu oldalon >>

Tudta, hogy ennyi vízre van szükség egy-egy termék előállításához?

Egy pohár tej 
200 liter


Egy csésze kávé 
140 liter
Egy pohár sör 
75 liter


Egy csésze tea
35 liter
Egy pohár bor 
120 liter
Egy szelet kenyér 
40 liter
Egy pohár narancslé
170 liter
Egy darab burgonya
25 liter
Egy pohár almalé 
190 liter
Egy darab alma 
70 liter
Egy darab papírlap
10 liter
Egy darab narancs 
50 liter
Egy darab pamutpóló
2000 liter
Egy darab paradicsom
13 liter
Egy csomag chips
185 liter

Egy darab tojás
135 liter

Egy darab microchip
32 liter
Egy darab hamburger
2400 liter


Tippek a víztakarékossághoz

Jó néhány tipp, melyek segítségével csökkenthető egy ember vízlábnyoma. Takarékoskodjon Ön is az ivóvízzel és spóroljon az energiával!

  • Ha nem víztakarékos WC-t használ, tegyen egy vízzel töltött palackot a tartályba, ezzel csökkenthető az öblítésenként felhasznált vízmennyiség. Tegyen ételszínezőt a WC-tartályba, hogy ellenőrizze szivárog-e. Ha a színes víz öblítés nélkül is megjelenik a WC- csészéjében, akkor javításra lesz szükség.

  • Fogmosás közben zárja el a csapot, hogy ne folyjon feleslegesen a víz. 

  • Borotválkozás közben se hagyja nyitva a csapot. Inkább töltsön egy kevés vizet a mosdókagyló aljába, amiben leöblítheti a borotvát.

  • Használjon víztakarékos zuhanyrózsát. 

  • Zuhanyozzon rövidebb ideig. Ha zuhanyozás közben nem érzékeli mennyi idő telt el, helyezzen el egy rádiót a fürdőben és időzítse a zuhanyzást ahhoz, hogy hány zeneszámot játszanak le. Igyekezzen egy dal ideje alatt lezuhanyozni. 

  • Ha fürdőkádat használ, ne töltse tele a kádat. 

  • Javítsa meg a csepegő csaptelepet. Az állandó csepegés nemcsak zavaró, de vízpazarló is. Gondolná, hogy egy csöpögő csapteleppel naponta akár 75 liter vizet is elpazarolhat? 

  • Szereljen a csapokra aerátos csapvégeket. Ezek a vízhez levegőt kevernek, így kevesebb víz is elég - mondjuk egy kézmosáshoz.  

  • Kézmosáskor kevés vízzel nedvesítse be a kezét, majd zárja el a csapot, amíg beszappanozza. Ha kész nyissa meg a csapot újra és öblítse le a kezét. Így nemcsak a vízzel, de a szappannal is takarékoskodik.

  • Ha WC öblítőt vásárol, válasszon víztakarékos modellt. Ezek a normál WC-öblítők vízfogyasztásának kevesebb, mint a felét használják fel. 

  • Ne használja a WC-t szemetesként! A papírtörlőket, zsebkendőket és egyéb fürdőszobai szemetet dobja a szelektív szemetesbe. Ezzel kíméli a környezetet és nincs szükség vízre az öblítéshez.

Forrás: http://vizmuvek.hu/vizvilagnapja/viz_vilagnapja.html